Hukuk zihin haritaları ile ilgili temel bilgilendirme için buraya tıklayın

TİCARİ İŞLETME HUKUKU ZİHİN HARİTALARI *

TURKUAZ VE BÜYÜK yazılan isimlerin üzerine tıklayarak zihin haritalarını görüntüleyebilir, yüksek kalite için indirebilirsiniz:

 • 01- TİCARET HUKUKUNA GİRİŞ İçindekiler: Ticaret ve Ticaret Hukuku – Ticaret Hukuku vs. Ekonomi Hukuku – Türkiye’de Ticaret Hukuku – Ticaret Hukukunun Düzenlenmesinde Sistemler – Ticari Yargı (Ticari Dava Çeşitleri: Mutlak Ticari Davalar, Nisbi Ticari Davalar – Ticaret Mahkemeleri)
 • 02- TİCARİ İŞLETME İçindekiler: Ticari İşletme ve Unsurları (Esnaf İşletmesini Aşan Düzeyde Gelir Sağlamayı Hedef Tutma, Devamlılık, Bağımsızlık) – Ticari İşletmenin Yapısı ve Hukuki Niteliği – Ticari İşletmelerde Merkez ve Şube (Bir Yerin Şube Sayılması için Gerekli Unsurlar – Şube Olmanın Sonuçları) – Ticari İşletme ile İlgili İşlemler (Devir – Rehin)
 • 03- TİCARİ İŞLER VE TABİ OLDUKLARI HÜKÜMLER İçindekiler: Ticari İş (Kanunda Düzenlenmiş Hususlar – Ticari İşletmeyi İlgilendiren Hususlar – Ticari İş Karinesi – Taraflardan Biri İçin Ticari İş Olan İş) – Ticari Hükümler – Ticari İşlere Bağlanan Hukuki Sonuçlar (Müteselsil Sorumluluk, Faiz, En Yüksek Sınırı Aşan Ticari İşlemlerin Hukuki Akıbeti – Ticari İşlerde Zamanaşımı)
 • 04- TACİRLİK VE HÜKÜMLERİ İçindekiler: Tacir Sıfatı (Gerçek Kişilerde – Tüzel Kişilerde – Hakim Teşebbüs – Donatma İştiraki) – Tacir Sıfatının Kaybı – Tacir Olmanın Hüküm ve Sonuçları (İflasa Tabi Olma, Ticaret Siciline Tescil, Odalara Kaydolma, Ticaret Unvanını Seçme ve Kullanma, Ticari İş Karinesine Tabi Olma, Ticari Örf Adete Tabi Olma, Ticari Defter Tutma, Basiretli İş Adamı Gibi Davranma, Ücret ve Faiz İsteme, Ücret ve Cezanın İndirilmesini İsteyememe, Fatura Verme, Fatura ve Teyit Mektubuna 8 Gün İçinde İtiraz Etme, İhbar ve İhtarları Belirli Şekilde Yapma, Hapis Hakkı Kullanmada Kolaylıktan Yararlanma, Satış ve Mal Değişimlerinde Özel Hükümlere Tabi Olmak)
 • 05- BAĞIMLI TACİR YARDIMCILARI İçindekiler: Ticari Temsilci (Atanması – Temsil Yetkisinin Kapsamı – Temsil Yetkisinin Sınırlandırılması – Temsil Yetkisinin Sona Ermesi) – Ticari Vekil – Pazarlamacı
 • 06- BAĞIMSIZ TACİR YARDIMCILARI İçindekiler: Simsar (Unsurları, Borçları, Hakları, Sona Ermesi), Komisyoncu (Alım Satım Komisyonculuğu – Taşıma İşleri Komisyonculuğu) – Acente (Unsurları, Hakları, Borçları, Temsil Yetkisi, Son Bulması)
 • 07- SİCİL – UNVAN – İŞLETME ADI İçindekiler: Ticaret Sicili (Sicil İşlemleri, Sicil Müdürünün İnceleme Görevi, İlan, Tescil ve İlanın Etkisi, Sicile Güven İlkesi) – İşletme Adı (Oluşturulması, Devri, Korunması) – Ticaret Unvanı (Oluşturulması, Tescil Ettirme ve Kullanma Yükümlülüğü, Sonradan Meydana Gelen Değişikliğin Unvana Etkisi, Unvanın Korunması)
 • 08- MARKA İçindekiler: Markanın Tanımı ve Türleri – Markanın Tescili (Marka Olarak Tescil Edilemeyecek işaretler: Mutlak Red Nedenleri, Nisbi Red Nedenleri – Tescilin Yapılışı – Tescilin Hüküm ve Sonuçları) – Marka Sahibinin Hakları ve Yükümlülükleri – Markayla İlgili Hukuki İşlemler (Devir, Rehin, Haciz, Lisans) – Marka Hakkının Korunması (Marka Hakkına Tecavüz, Tecavüzün Sonuçları) – Markanın Hükümsüzlüğü ve Marka Hakkının Sona Ermesi
 • 09- HAKSIZ REKABET – TİCARİ DEFTERLER İçindekiler: Başlıca Haksız Rekabet Halleri – Haksız Rekabetin Sonucu (Açılabilecek Davalar: Tespit Davası, Men Davası, Tazminat Davası…) – Ticari Defterler (Defter Tutma Yükümüne Tabi Olanlar, Tutulması Gereken Ticari Defterler, Defter Tutma Usulü, Defter ve Belgelerin İncelenmesi, Ticari Defterlerin Kanıt Olması)

Haritaların düzenlenmesine ilişkin taleplerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

BÜTÜN HARİTALAR


* Bu haritalar, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2016-2017 akademik yılında hazırlanmıştır.Lisanslı iMindMap programı ile yapılan düzenleme sonrası zihin haritaları oluşturulmuştur.

Yorumları göster (13)

 • Hocam ticari işletme hukuku notlarını indirmeye çalışıyorum fakat dosya sahibi tarafından cop kutusuna gonderildi diyor. Bi kac gune sınavım var yardımcı olur musunuz ?

  • Necati merhaba, dosyaların bağlantılarındaki sorunları giderdim, şimdi ulabilirsiniz.

 • Anladım çok sağolun. Kaynak olarak Prof. Sabih Arkan'ın kitabından yararlanmışsınız. En konu da o, o yüzden merak ettim.Tekrardan teşekkür ederim. Size de kolay gelsin..

 • Öncelikle çok güzel ve bunun yanında çok faydalı olan bu notlar için çok sağolun . Emeğinize sağlık.. Fakat en son işlemiş olduğumuz cari hesap konusuna değinmemişsiniz. devamı gelecek mi yoksa bu kadar mı??

  • Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Haritaların tamamı şahsi çalışmalarım sonucu ortaya çıktı, ayrıca bir çalışma yaparak bütün konuları haritalamaya çalışmadım ve dolayısıyla buradaki haritalardan başka harita yüklenmeyecek maalesef. İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

 • Merhaba, ellerinize sağlık oldukça faydalı bir çalışma olmuş ancak çıktısını almakta zorlanıyoruz başka bir formatta yükleme imkanınız var mıdır ?

  • Ayşe merhaba, yorumun için çok teşekkür ederim. Haritaları hazırlamak için iMindMap adındaki programı kullanıyorum ve yalnız .imx .png .pdf .txt formatlarına çıkış alabiliyorum. Denemelerime binaen bunların arasından en kaliteli görüntüyü sunanın .pdf formatı olduğuna karar verdim ve bu şekilde yükledim. .txt formatına çıkış alabiliyorum ancak orada da yazılar kategorize edilmemiş bir halde oluyor, istersen sana o şekilde de gönderebilirim.