Burak Seyman

Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi, Hacettepe Üniversitesi’nde Hukuk bitirdim. Bunun dışında onlarca kursa ve yüzlerce etkinliğe katılarak kendimi geliştirdim. Her ay bir tane çevrimiçi kurs bitirme hedefiyle halen öğrenmeyi sürdürüyorum.

Üniversite yıllarında kendimi tanıdıktan sonra girişimci olmaya karar verdim. Bu doğrultuda farklı işler denedim ve en sonunda Amazon ile e-ihracatta karar kıldım. Kendi markamın ürünleriyle ABD’de 6.000’den fazla satış gerçekleştirdim, globalde 20’den fazla ülkeye ulaştım.

Şu anda bir yandan kendi markamı büyütüp ürünlerimi artırırken bir yandan da edindiğim tecrübeleri şirketlerle paylaşarak danışmanlık hizmetleri sunuyorum.

Hayatımın her döneminde yaptığım işi ciddiye aldım, öğrenciyken de çalışırken de. Her ne yapıyorsam en iyi şekilde yapmaya ve bana gösterilenin ötesine gitmeye çalıştım. Öğrenmeyi, öğrendiklerimi paylaşmayı ve insanların hayatına değer katmayı her zaman sevdim. En az aldığım kadar değer sunmayı kendime ilke edindim.

Küçük yaşlardan beri bilgisayarı ve bilgisayar ile yapılan neredeyse her işi seviyorum. Dijital çıktıların yedeklenebilirliği, çoğaltılabilirliği ve yayılabilirliği nedeniyle birçok işimi dijital sistemler üzerinden yürütüyorum ve bu tercihimin meyvelerini topluyorum. Örneğin hukuk öğrencisiyken derste notlarımı tablette tutup bu notlardan zihin haritaları hazırlamıştım, şimdi bu haritalar Hukuk Haritaları platformunda yüzlerce kişiye yardımcı oluyor.

Üniversite döneminde kendimi tanıma ve geliştirme fırsatı buldum, girişimci olmaya ve kendi işimi kurmaya o  zamanlarda karar verdim. Her ne yapacaktıysam yenilikçi yöntemlerle ve dijital sistemlerle yapacaktım. Bundan sonraki süreçte irili ufaklı birçok girişim deneyiminden sonra Amazon ile e-ihracatın hem kendi isteklerim ve becerilerim açısından hem de Türkiye’ye sağlayacağı katkı açısından doğru bir tercih olduğunu düşündüm.

Son iki-üç senedir de neredeyse her günüm Amazon ile geçiyor. ABD’de tescilini almış olduğum kendi markamın adı altında niş bir kategoride üç ürün grubu ve otuzdan fazla varyasyonla satış yapıyorum. Şu ana kadarki sipariş sayısı 6.000’i geçti; Singapur’dan Katar’a, Almanya’dan Brezilya’ya kadar yirmiden fazla ülkeye ürün gönderildi.

2019’dan bu yana kendi satış tecrübelerimden yola çıkarak şirketlere Amazon’da satış konusunda danışmanlık hizmetleri sunuyorum. 2020 yılı itibariyle de Optimazon markası altında doğru, güvenilir ve güncel Amazon ile e-ihracat kaynağını oluşturmak adına yazılar hazırlıyor, videolar çekiyor ve çeşitli etkinliklerde konuşmalar yapıyorum.

İŞ TECRÜBESİ

AMAZON DANIŞMANI

Global Amazon pazar yerlerinde satış yapmak isteyen Türk markalarına optimize sonuçlar için danışmanlık sunuyorum.

2020 – Halen

PAZAR YERİ SATICISI

amazon.com’da kendi private label markamın adı altında Çin’de ve Türkiye’de ürettirdiğim farklı türden ürünleri satıyorum. Yaptığım satış sayısı 6.000’i geçti, ulaştığım ülke sayısı 20’ye yaklaşıyor.

2018 – Halen

RESMİ AVUKATLIK STAJI

Avukatlık Kanunu gereğince yapılan ve bir sene süren avukatlık stajını tamamladım.

2018

HUKUK ÖĞRENCİSİ STAJI

Kişisel sağlık verilerinin korunması odaklı AB regülasyonları okumaları ve karşılaştırmalı hukuk çalışmaları yaptım.

2017

EĞİTİM

Hacettepe Üniversitesi

BİLİŞİM HUKUKU (Yüksek Lisans)

Bilişim Suçları, Adli Bilişim, e-Devlet Politikaları, Kişisel Verilerin Korunması ve e-Ticaret gibi derslerin bulunduğu programın son aşamasındayım.

2018 – 2020

Boğaziçi Üniversitesi

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ (Lisans)

Hukuk mezuniyetinden sonra aradığımı bulamadığımı düşünüp tekrar lisans okumak istedim, ancak bir süre sonra bunun doğru bir karar olmadığını gördüm, eğitime devam etmedim.

2017 – 2018

Hacettepe Üniversitesi

HUKUK (Lisans)

2013-2014 öğretim yılında bir sene isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi aldım. 2014 senesinde başladığım hukuk lisans eğitimini üç senede tamamladım. 3.24/4 GNO ile en başarılı beşinci öğrenci ve onur öğrencisi unvanıyla mezun oldum.

2013 – 2017

Anadolu Üniversitesi

İŞLETME YÖNETİMİ (Önlisans)

Girişimcilik ve İş Kurma, Yenilik Yönetimi gibi derslerin bulunduğu önlisans programından 3.98/4 GNO ve yüksek onur öğrencisi unvanı ile mezun oldum.

2014 – 2016

KURSLAR VE SERTİFİKALI EĞİTİMLER

MALVERN HOUSE IRELAND

 • B1+ seviyesinde Genel İngilizce eğitimi (9 hafta)

KOSGEB

 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi (72 saat)

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

 • İşveren ve İşveren Vekili için İş Sağlığı ve Güveliği Eğitimi

ÇANKAYA HALK EĞİTİM MERKEZİ

 • Arapça A1 Kursu (144 saat)
 • Diksiyon Kursu (72 saat)
 • Etkili İletişim Kursu (48 saat)
 • Girişimcilik Kursu (48 saat)

SİNEMART YAZARLIK OKULU

 • Yaratıcı Yazarlık Kursu (48 saat)
 • Sanat Tarihi Kursu (48 saat)
 • Hızlı Okuma Kursu (36 saat)

SÜREKLİ EĞİTİM VE KALİTE DERNEĞİ

 • NLP Practitioner Eğitimi (50 saat)
 • Bireysel Koçluk Uygulayıcı Eğitimi (15 saat)
 • İnovasyon ve Liderlik Eğitimi (10 saat)

DÜNYA BİLİM VE EĞİTİM FEDERASYONU

 • Stratejik Yönetim Eğitimi
 • Entegre Yönetim Sistemleri Eğitimi
 • ISO 9001:2008 İç Denetçi Eğitimi
 • ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi
 • ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimi
 • OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi
 • ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Eğitimi

GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALAR

Takım Üyesi – İnovaTİM (2015/2018)

Mutfak Üyesi – Marka Mutfağı (2017)

Kamp Lideri – Gençlik ve Spor Bakanlığı (2014/2017)

Topluluk Gönüllüsü – Toplum Gönüllüleri Vakfı (2015)